Impregnace

Naše #obuv patří k nejvíce namáhaným kusům našeho outfitu. Denně je namáhána chůzí a nemálo pak také povětrnostními vlivy.
Aby nám obuv dlouho vydržela a sloužila nám, je nutné ji poskytnout správnou péči.

Naprostým základem pro ošetření obuvi je bezesporu #impregnace.
Naimpregnovat obuv bychom měli ihned po nákupu a nezáleží na tom, zda je obuv kožená, textilní či syntetická. Impregnace nejenže brání pronikání vlhkosti dovnitř obuvi, ale také chrání svrchní materiál proti nečistotám, poškození a zajišťuje tak komfortní užívání obuvi.

Výběr druhu impregnace záleží vždy na konkrétním zákazníkovi. Existují jak univerzální sprejové impregnace, tak impregnace určené pro různé druhy materiálů, ale také krémy a vosky.

Asi tím nejzákladnějším požadavkem a kritériem kladeným na impregnaceje zajištění voděodolnosti a tím ochránění obuvi před promočením. Je zapotřebí si uvědomit, že impregnace pouze zvyšuje odolnost daného materiálu obuvi vůči vodě. Nelze tedy očekávat že sebe lépe naimpregnovaná textilní obuv odolá vnější vlhkosti stejně tak jako kožená.

Sprejové impregnace kombinují požadavky na odolnost vůči vnější vlhkosti a zároveň zachovávají vlastnosti materiálů jako je paropropustnost z vně boty.

Naopak krémy a vosky zajišťují vyšší odolnost materiálů proti vnější vlhkosti. Bohužel však snižují propustnost vodních par, tedy potu z vně boty.

Závěrem?
Je třeba si vždy uvědomit do jakých podmínek konkrétní botu hodláme použít a jaké jsou naše očekávání od impregnace. Plátěnou letní botu se nám pravděpodobně nepodaří udržet v letní bouřce suchou za použití jakékoli impregnace.

Osobně si dovolím doporučit sprejové impregnace, které jsou vhodným kompromisem. I pro jejich snadnou aplikaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *