Jak vyčistit boty z hladké kůže?

 

 Po téměř půl roce jsem vytáhl ze skříně své boty merrell Vapor Glove 3 Black, které jsem na podzim uložil ve stavu jak leží a běží. Jejich vzhled a stav nebyl nic extra, tak trochu jako salátové vydání. Proto jsem se rozhodnul, že si je dám do pucu a popíšu vám, jak jsem postupoval. Přeci jen doufám, že v tom nejsem sám, kdo si ukládá boty do skříně ve stavů použitém a s nadcházející sezónou by rád vyrazil v bodech čistých.

Jako základní pracovní nástroje jsem použil:
- Čistící kartáč
- Čistící pěnu Collonil Soft Cleaner
- Collonil Leather gel
- impregnaci Colonia Carbon Pro
 
Na fotkách zde v článku, můžete vidět změny v jednotlivých fázích čištění. Čistil jsem jen jednu botu a druhou nechával v původním stavu pro srovnání.

V první řadě jsem z bot vytáhl tkaničky, které jsem vypral v umyvadle s trochou mýdla na mytí rukou. Můžete také klidně použít malé množství pracího prášku. Jako další krok jsem boty vycpal. Použil jsem originální kartonové vycpávky, které se s botami dodávají. Pokud je již nemáte, můžete použít noviny nebo cokoli jiného, co do boty nacpete a pomůže vám to držet tvar bot.
 
První fází každého čištění je odstranění hrubých nečistot. Jednoduše kartáčem za sucha z boty a podrážky odstranit vše, co na botě ulpělo (bahno, tráva, kamínky a jiné).


Když máme botu na sucho mechanicky očištěnou, můžeme se pustit do samotného čištění. Na čistý kartáč si nastříkejte čistící pěnu a krouživými pohyby začnete botu čistit. Moc na kartáč netlačte, pokud je bota hodně špinavá a špína je zažraná do kůže, nevyhnete se opakování celého procesu. Velkým tlakem na kartáč můžete kůži poškrábat. Celou botu tedy očistěte pěnou a v případě potřeby proces opakujte 2-3x.

Na fotce vlevo můžete vidět výsledek po prvním kole čištění. Celkem jsem každou botu čistil 3x, včetně vnitřní části. Vnitřek boty vyčistíte snáze malým kartáčem s kterým se lépe manipuluje uvnitř boty.
 
 
Po důkladném vyčištění svršku a podšívky jsem přešel k třetímu kroku. Tím je výživa kůže. Pro tento krok jsem si vybral Collonil Leather Gel, který je vhodný jak pro hladkou tak broušenou či syntetickou kůži. Hadříkem jsem si omotal prst a následně na něj nanesl Leather Gel. 
 
 
Opět krouživými pohyby jsem roztíral gel po botě místečko vedle místečka a jemným tlakem pomáhal kůži gel lépe vstřebat. Tento proces opět zopakujte klidně 2-3x po sobě na celé botě. Dávejte jen pozor, aby jste zbytečně neupatlali textilní části boty. 
Zbylý gel, který se nevstřebal a zůstal v rozích a záhybech bot, můžete jednoduše odstranit kartáčem.

Na obrázku v pravo již vidíte botu, po první aplikované vrstvě Leather Gelu. Kůže se zjemnila, obnovila se barva a bota začíná opět působit nově.
 
Na závěr celého procesu, po uschnutí boty naimpregnujeme vhodnou impregnací.
 
Shrnutí postupu:
- boty mechanicky očistit kartáčem
- očistil čistící pěnou a vyživit
- Boty naimpregnovat
 
Tipy:
- pokud vám z boty někde trčí nitky, nestříhejte je. Doporučuji opatrně opálit zapalovačem. Nitky se zataví a dále se nebudou povolovat ani třepit. ( Pouze u kožených bot! )
- Mezi jednotlivými kroky (čištění / výživa / impregnace) nechejte botu vyschnout. Pomoci si můžete fénem s teplým vzduchem. Nikoli horkým!
 
Na závěr, fotka vyčištěných a ošetřených bot.
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 
Bareobuv s.r.o.
Hlavní 1601
73911 Frýdlant nad Ostravicí
Česká Republika
IČO: 06412050
DIČ: CZ06412050
Mastercard
Visa
Čeština
cz
English
en