Barefoot boty - časté otázky

V poslední době se bosoboty dostávají čím dál tím víc do známosti a stím roste i množství špatně interpretovaných informací, které se tohoto stylu obouvání týkají. Pojďme se podívat alespoň na některé z nich.barefoot

Pro spoustu lidí jsou barefoot boty něčím novým, v čem tkví její výhody?

Barefoot je vlastně takový moderní návrat k botám, které se kdysi dávno nosily. Lidská noha se vyvíjela přibližně dva miliony let, přičemž nejstarší boty které se podařilo objevit mají datované stáří cca 7,5 tis. let. Tyto boty byly vyrobeny z kůže a rostlin jako ochrana chodidla. Za 7,5 tisíce let jsme se dostali k tomu, žejsme nohu zavřeli do úzké boty, stáhli kotník, aby byl pevný a nehýbal se, protože evoluce a vývoj našeho chodidla byl dle těchto principů nedostatečný. Já osobně rád nazývám barefoot jako střih či styl obuvi, díky kterému naše nohy dostávají zpět svou roli pohyblivé a funkční části našeho těla. Barefoot boty jsou pružné, s minimální podrážkou, ohebné, bez podpory klenby či opatku. Ovšem tím asi nejzásadnějším faktem je anatomické tvarování špičky boty pro prsty u nohou. Díky tom se můžou naše chodidla hýbat a pružně reagovat a přizpůsobovat se všem změnám na povrchu po kterém chodíme.

Barefoot boty mají noze poskytnout obdobnou volnost, jako bychom chodili naboso. Čím naopak běžné boty mohou svým “sešněrováním” ublížit při vývoji dětského chodidla?

Každý rodič si jistě dobře pamatuje tu chvíli, kdy se jeho potomek poprvé postavil či udělal první krok.
Jistě mi dáte za pravdu, že se jedná o jeden z mnoha zlomových okamžiků v životě a vývoji člověka. Ovšem samotným "postavením se na nohy" teprve vše začíná. Noha se na svou funkci stoje a chůze připravuje již dlouho před tím, než se dítě postaví a začne chodit. Je proto důležité jí dát příležitost k přirozenému pohybu, právě, aby se ve své funkci uplatnila. Zdravá noha musí mít dostatek příležitostí zkoumat terén a učit se na něm a s ním pracovat. Sešněrováním nohy do tvrdé, neohebné a úzké boty ji o toto ochudíme. Barefoot boty svou měkkostí a ohebností podporují přirozené budování a zpevňování svalů. Dnes je na trhu obrovské množství dětské obuvi, sám jsem držel v ruce botu určenou pro nejmenší děti, kterou jsem nedokázal v ruce ohnout. Když se podíváme na to, jak člověk chodí, je přirozené, že se noha – bota ohýbá. Pokud to dítěti bota svou tuhostí nedovolí, může tím vznikat návyk na špatný pohybový vzorec a s tím i možné problémy ve vývoji nohy jako celku.
 
Bota by dle našeho názoru neměla nikterak dětskou nohu omezovat, podpírat či zpevňovat. Stejné to je také s podporou příčné klenby.
 
Osobně doporučujeme zákazníkům návštěvu některé z našich prodejen. Vždy se snažíme maximálně pomoci s výběrem vhodné obuvi pro dané nohy. Zhodnotíme a změříme šířku s délku chodidla a na základě toho poté doporučíme vhodnou obuv. Nevhodný výběr barefoot bot může mít na nohu i negativní vliv. Kupříkladu, pokud zvolíme úzkou botu pro širokou nohu. V takovém případě je noha sevřená a to i přesto že jsme vybrali barefoot obuv.

Jak je to u dospělých, když už mají chodidla vyvinutá? Škodí nevhodná obuv stejně, nebo jinak?

Naneštěstí lidské tělo je neskutečně důmyslné a dokáže se neustále přizpůsobovat vzniklým okolnostem, ať již těm pro něj pozitivním či negativním. Přechod na barefoot by neměl být uspěchaný. Dospělý člověk, který chodil 20 či 30 let v normální obuvi, musí dopřát svému tělu čas přizpůsobit se změně.

V barefoot botách se najednou začnou zapojovat svaly, které do této chvíle více či méně odpočívaly, protože jim tvrdá bota nedovolila pracovat. U lidí, kteří přejdou zbrkle na BF, aniž dají svým nohám čas přizpůsobit se změně a nezmění styl chůze a práci svalů nohou, se mohou zpočátku vyskytovat bolesti chodidel, kotníku, lýtek či kolene. Je zapotřebí poznamenat že se jedná o velice individuální projevy. Svaly, které dlouhou dobu nic nedělaly, musí začít makat. Rád to přirovnávám k novoroční návštěvě fitcentra. Člověk si pořádně zacvičí, přežene-to a na druhý den ho všechno bolí. Naneštěstí se noha dříve či později přizpůsobí, svaly se posílí a ona bolest poleví.

Tento typ bot je oproti klasickým dražší. Existuje kompromis pro rodiče, kteří si do dětské obuvi nemohou dovolit investovat tolik, ale zároveň chtějí pro své děti kvalitní boty?

Barefoot boty nejsou úplně nejlevnější, nicméně se domnívám že nejsou předražené. Vyšší cenu způsobuje hned několik faktorů. Tím asi nejzásadnějším je malovýroba. Barefoot je stále považován za něco alternativního a spousta lidí je stále považuje za boty pro alternativce. Dalším faktorem je ruční výroba a kvalita použitých materiálů či lepidel.

Například značka Froddo používá kůže, které jsou činěny přírodními látkami, barveny přírodními barvami, které neobsahují nebezpečné cheikálie jako je chrom apod. Nakonec jsou ve výrobě použita lepidla, která jsou na vodní bázi. Díky tomu může výrobce garantovat, že jejich produkty jsou šetrné k dětem stejně tak jako k životnímu prostředí. Vždy záleží, jaké výrobky porovnáváme. Pokud budeme porovnávat nejlevnější dostupné boty s barefoot, pak je rozdíl obrovský. Pokud porovnáme výrobky prestižnějších značek, pak je cena srovnatelná. Co již ovšem srovnatelné není, jsou použité materiály a střih (tvar).


Kolik bot vlastně malé dítě potřebuje? Dají se všechny typy pořídit v podobě barefoot?

Asi semnou budete souhlasit, že na množství bot bude mít každý svůj, mnohdy odlišný názor.
Můj osobní pohled je, že v  každý upotřebí několik druhů bot a je jedno zda se bavíme o batoleti, vštčímu dítěti či dospělém.V deštivých dnech jistě upřednostníte nepromokavost gumáků. V horkých letních dnech zase jistě sáhnete raději po nějaké volnější otevřené obuvi a naopak v chladnějším počasí zase po uzavřené botě. Tyto tři druhy bot může vaše dítě upotřebit v květnu, stejně tak jako v září.

Většinu běžných druhů obuvi lze koupit v barefoot verzi. Úplně bezproblémová jsou sandály, plátěné tenisky či kožené boty. Menší či velmi omezený výběr je bohužel ve výběru sněhulí či zmíněných gumácích.
Nevybavuji si že by jsem se někdy setkal s požadavkem na botu, která by se vůbec nevyráběla, pominuli speciální boty pro pracovní účely. Ty mají bohužel přesně předepsané vlastnosti jako je např. kovová špička či speciální vlastnosti podrážek. Takovéto boty se v BF opravdu nevyrábí.

 

 

Bareobuv s.r.o.
Hlavní 1601
73911 Frýdlant nad Ostravicí
Česká Republika
IČO: 06412050
DIČ: CZ06412050
Mastercard
Visa
Čeština
cz
English
en